Choroba morska PDF

Ponieważ jest to jedna z największych obaw ludzi pierwszy raz wybierających się na morze, opiszę sposoby radzenia sobie z nią.
•    Gdy dotyka nas choroba morska powinniśmy unikać przebywania w pomieszczeniach pod pokładem. Bardzo pomocne jest wyjście na pokład na rufę (tył jachtu) i znalezienie sobie miejsca w osi symetrii jachtu, ponieważ tam najmniej kołysze. Istotne aby nie wpatrywać się w bujające się morze tylko ponad nim na stabilne punkty takie jak horyzont oddalone statki chmury i gwiazdy.
•    Często również bardzo pomocne na chorobę morską jest przespanie jej w swojej koi
•    Unikajcie alkoholu ponieważ potęguję on chorobę morską
•    W czasie choroby istotne jest by coś jest w umiarkowanych ilościach, najlepiej łatwo przyswajalne węglowodany jak np. miód, dżem , cukierki , biszkopty, sucharki, miękki chleb, jak również jest istotne uzupełnianie płynów np. woda niegazowana i herbata miętowa. Bardzo zalecane jest picie napojów izotonicznych które pozwalają wyregulować gospodarkę wodno-elektrolityczną organizmu (Isostar, Powerrade)
•     Jeśli osoba wie że ciężko przechodzi chorobę morską może w takim wypadku zdecydować się na lekarstwa jak np. Aviomarin
•    Ale moim zdaniem  spośród tych wszystkich najskuteczniejszym lekarstwem na chorobę morską jest praca na pokładzie, najlepiej taka absorbująca 100% uwagi np. sterowanie
Pamiętajcie choroba ta dotyka większość osób wybierających się na morze także nie ma się czym przejmować i czego wstydzić , a szczególności nie ma co się załamywać na początku kiedy czujemy się nie dobrze – ona w końcu przechodzi a po jej przejściu możemy uważać się już za prawdziwych żeglarzy.

 
Created by Winiarczyk